Folder i podfoldery

Folder lub inaczej katalog (ang. directory) to także plik. Jest on jednak interpretowany przez system, jako zbiór odwołań do innych plików położonych w innej lokalizacji, np. na dysku. Gdyby przyrównać informację w komputerze do szafki z dokumentami to pliki byłyby dokumentami, a foldery szafkami na te dokumenty. Jest to po prostu "pojemnik" na pliki - wyższy od nich w hierarchii. Katalog nie posiada rozszerzenia jak plik, lecz jedynie nazwę.
Każdy folder może zawierać w sobie kolejne zwane podfolderami, a każdy z nich kolejne. Tworzy się w ten sposób drzewo katalogów, którego nadrzędnym elementem (pniem) jest katalog główny. Foldery umożliwiają uporządkowanie informacji zapisanych w plikach na dysku, ich tematyczne pogrupowanie oraz oddzielenie plików powstałych w różnych aplikacjach.

Drzewa folderów są najczęściej bardzo rozbudowane. Znalezienie w takim gąszczu szukanego pliku byłoby niemożliwe, gdyby nie określona dla każdego pliku Ścieżka Dostępu. Ścieżka dostępu to ciąg znaków, który zawiera informację na temat położenia plików i programów - począwszy od litery dysku, poprzez nazwy katalogów i podkatalogów, na nazwie katalogu zawierającego plik lub nazwie pliku kończąc. Najczęściej ma postać listy katalogów oddzielonych ukośnikami: [Dysk:]\[katalogi]\[nazwa pliku].[rozszerzenie]

Na przykład: C:\katalog1\katalog2\plik.txt

W systemie DOS i Windows istnieje domyślny (roboczy) dysk oraz domyślny (roboczy) katalog na dysku. Umożliwia to podanie nazwy pliku bez określania nazwy dysku i w odniesieniu do katalogu. Jeżeli domyślnym dyskiem jest dysk C: a katalogiem na nim \katalog1, to podanie:

katalog2\plik.txt - jest równoważne z podaną powyżej

\katalog2\plik.txt - nie jest równoważna z powyższą, początkowy \ oznacza katalog główny dysku

Źródła:
http://pl.wikipedia.org
http://www.i-slownik.pl
http://apin.bg.pwr.wroc.pl/download/rozszerzenia.htm

Brak komentarzy: